Powrót syna. Nawrócenie faryzeuszy – Rozważanie na II Niedzielę Wielkiego Postu 25.02.2024 (o. Paweł Barylak)

wpis w: Rozważania | 0

Przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15, 11-32) jest jedną z trzech reakcji Jezusa na gniew faryzeuszy. Ci szemrali na Jezusa, że daje do siebie dostęp dla wszystkich celników i grzeszników (Łk 15, 1-2). Mistrz z Nazaretu opowiada im przypowieści o odnalezionej owcy, drachmie i synu marnotrawnym, aby wyjawić swoje miłosierne oblicze.


Uczeni i faryzeusze rozgniewani tym miłosierdziem są reprezentowani w przypowieści przez postawę starszego syna, brata syna marnotrawnego. Ten „rozgniewał się na to i nie chciał wejść” (Łk 15, 28), kiedy młodszy brat wrócił do domu, a ojciec przyjął go wzruszony i rozradowany. Za gniewem starszego brata skrywa się pycha, wyższość i buta faryzeuszy i uczonych w Piśmie.
Myślą oni, że zbawienie jest podobne do olimpijskiego podium, które mogą zdobyć sami – bezgrzesznością, precyzyjnym wypełnianiem przykazań i licznymi modlitwami. Na tym podium w ich sędziowskiej ocenie nie ma miejsca dla grzeszników i celników reprezentowanych w postawie syna marnotrawnego.
Jezus natomiast pokazuje zbawienie nie jako podium, ale jako dom, w którym przy tym samym stole rozmawiają i jedzą z ojcem zarówno „dobry”, jak i „zły” syn. Ojciec nie jest sędzią, który uśmiecha się na widok złotego medalu na piersi starszego syna, a gniewa na młodszego syna, który medalu nie zdobył.
Dla ojca liczy się pokrewieństwo, a nie życie w „sportowej rywalizacji”. Plotka o „gorszych”, wymienianie swoich „religijnych zdobyczy”, obśmiewanie innych, oszczerstwo, rzucanie pewników: „Ten pójdzie do piekła!”, orzekanie o czyjejś grzeszności – jest w codzienności gniewną postawą starszego brata,
faryzeuszy i uczonych w Piśmie. Kiedy ktoś się nawraca, zmienia swoje myślenie na lepsze – trzeba porzucić gniew, a „weselić się i cieszyć się” (Łk 15, 32). Dlaczego gniewasz się, że ktoś
„był umarły a ożył, zaginął a odnalazł się” (Łk 15, 32)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *