Zmarł biskup Paweł – komunikat biskupa Marka, prymasa EOC. /Boska Liturgia w intencji zmarłego oraz oficjum za zmarłych w Łącznicy w niedzielę 24.09.2023, godz. 12.00/

wpis w: Aktualności | 0

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie, naszym zmartwychwstaniu!

Mgr Paul, biskup Eparchii Ameryki, urodził się dla nieba 19 września o godzinie 19:27 w Bostonie w stanie Massachusetts (20 września o godzinie 1:27 czasu polskiego).

Odszedł spokojnie w otoczeniu swoich bliskich i Twojego sługi, podczas gdy my odmawialiśmy różaniec, który tak bardzo umiłował, a następnie odśpiewaliśmy kilka hymnów do Najświętszej Maryi Panny.

Natychmiast odprawiliśmy nabożeństwo żałobne zgodnie z tradycją prawosławną.

Teraz mamy potężnego orędownika w niebie i dla Celtyckiego Kościoła Prawosławnego w Ameryce, w św. Klotyldzie z Kalifornii, założycielki i przewodniczki, prawdziwego duchowego syna św. Franciszka z Asyżu, św. Tugduala od św. Dolaya i bp. Maela (który zostanie kanonizowany w 2024 r.).

Jeśli smutek rozłąki ogarnia nasze serce, to narodziny w niebie bp. Pawła pozwalają nam przez wiarę uczestniczyć w łasce Jego osobistej Wielkanocy.

Niech Pan spocznie jego duszę w krainie Światła, Obfitości i Pokoju! Wieczna pamięć! 

Oto fragment medytacji św. Tugduala na temat śmierci:

„Śmierć jest wybawieniem, wyzwoleniem, wolnością odzyskaną po jej upływie, ostatecznym terminem, losem, nieuniknionym przed jej upływem. Śmierć nie jest miejscem, w którym wszystko tracimy, ale miejscem, w którym wszystko odnajdujemy. To nie jest unicestwienie życia, to jest prawdziwe życie. Nie jest to ani pustka, ani czerń, ale pełnia i białe światło. Śmierć jest usunięciem miłości, wierzymy, że zabiera wszystko i wtedy wszystko daje! Tylko cielesna herezja może sprawić kłopoty duszy w obliczu śmierci; O ślepocie tych, których widok śmierci wprawia w smutek i rozpacz! To Bóg wita po przejściu swoje dziecko, po tylu latach rozłąki i znając próby, niebezpieczeństwa, trudności, przez które musiał przejść. Smutek! Nie, to doskonała radość. »

Niech Pan obdarzy nas łaską spokojnej śmierci w radości swojej Miłości i niech nam błogosławi!

+ Marc, prymas ÉOC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *