Wystawa ikon pod patronatem naszej Cerkwi 29.05.2023

wpis w: Aktualności | 0

W poniedziałek 29 maja o godzinie 11:35 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych odbył się wernisaż wystawy pt. „Spojrzenie w oczy ikony z Konstantynem Brancusim w Szczecinie”.

Wystawa powstała pod patronatem naszego Kościoła i została poświęcona pamięci Jerzego Nowosielskiego z okazji 100. rocznicy urodzin artysty.

W przestrzeni naszej szkoły pojawią się ikony różnych artystów. Będzie to swoisty wyraz wdzięczności wobec artysty i myśliciela, jakim był Nowosielski, a także zbliżenie ze sztuką sakralną poprzez dzieła znajdujące się na co dzień we wnętrzach kościelnych i włączane w kult liturgiczny „Kościoła”.

Ikony są integralną częścią tradycji teologicznej chrześcijaństwa.

Stanowią nie tylko część skarbnicy sztuki, ale także zadziwiającego języka wiary przełożonego na obrazową wizję.

Ikony zdobią świątynie i mieszkania, przenoszą doświadczenie sacrum w przestrzenie budynków muzealnych i miejsc tak głęboko zakorzenionych w historii.

Łatwo rozpoznać ją w licznych publikacjach książkowych oraz w ikonosferze – nasycając ją ascetyczną estetyką modlitwy i teologią piękna.

Ikony od wieków są częścią ludzkiej egzystencji, podziwiając Boga objawiającego swoje oblicze w sercu świata.

Tam, gdzie wszystko jest przesiąknięte pośpiechem, hałasem i nerwowością, ikona zaprasza do cichego dialogu i staje się teofanicznym argumentem na istnienie Obecności.

Zdjęcia w zakładce galeria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *